خبر فوری
سیاسی

ظریف‌: برجام قابل مذاکره نیست

ظریف‌: برجام قابل مذاکره نیست
‎
شنبه 23 دی 1396
  • «جمهوری اسلامی ایران هیچ اقدامی فراتر از تعهدات خود در برجام انجام نخواهد داد.»
  • ترامپ روز گذشته با تایید مشروط پایبندی ایران به برجام آن را «آخرین» تایید دانسته.
  • ترامپ تایید دوباره آن را مشروط به تغییر برخی شرایط دانسته است.

 

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به وضع تحریم‌های جدید آمریکا همزمان با تایید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای این کشور (برجام)، با صدور بیانیه‌ای با تاکید بر «قابل مذاکره نبودن برجام» اعلام کرده که در این زمینه به کمیسیون مشترک برجام شکایت خواهد کرد.

این بیانیه همچنین با تاکید بر حفظ برجام از سوی ایران و دیگر اعضای بین المللی آن تصریح کرده: «جمهوری اسلامی ایران هیچ اقدامی فراتر از تعهدات خود در برجام انجام نخواهد داد.»

روز گذشته، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا علی‌رغم تایید دوباره پایبندی ایران به برجام گفت این «آخرین باری» خواهد بود که او اقدام به تایید این مساله کرده و تایید دوباره آن را مشروط به تغییر برخی شرایط کرده بود.

در عین حال این کشور همزمان با تایید برجام و ماندن در آن ۱۴ فرد و نهاد ایرانی را تحت تحریم‌های غیر هسته‌ای قرار داده است. صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه و غلام رضا ضیایی، رییس زندان رجایی شهر کرج از جمله افراد حقیقی این تحریم‌های جدید هستند.

بیانیه وزارت خارجه ایران همچنین با بیان اینکه «دولت آمریکا در طول دو سالی که از اجرای برجام می‌گذرد همواره با بدعهدی‌ها، تعلل‌ها و سیاست‌های خصمانه خود مفاد مختلفی از برجام را پشت سر گذاشته است»، تهدید کرده ایران آنچه که «تخلفات آشکار» خوانده شده را به کمیسیون مشترک برجام گزارش خواهد داد و آنها را پیگیری خواهد کرد.

این بیانیه قرار دادن آملی لاریجانی، رییس دستگاه قضایی ایران در لیست افراد تحت تحریم را عبور از تمامی خطوط قرمز جامعه بین المللی دانسته و گفته جمهوری اسلامی ایران به آن واکنش مطلوب نشان خواهد داد.

آمریکا می‌گوید افراد و نهادهایی که نامشان در لیست جدید تحریم‌ها قرار دارد، به دلیل مشارکت یا مباشرت در نقض حقوق بشر و یا حمایت از گروه‌های تروریستی در منطقه تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

در همین زمینه محمدجواد ظریف،وزیر امور خارجه ایران نیز روز گذشته با انتشار متنی در صفحه توئیتر خود ضمن انتقاد از اقدام رییس جمهوری آمریکا مبنی بر تایید مشروط برجام گفته بود: «سیاست ترامپ و بیانیه امروز او چیزی نیست مگر تلاش‌های نومیدانه برای از بین بردن یک توافق مستحکم و چند جانبه… برجام قابل مذاکره نیست و ایالات متحده به جای تکرار صحبت‌های خسته کننده باید از این توافق پیروی کند.»

 

مطالب بیشتر

برگزیده

برنامه هفتگی اتاق خبر- اعتصابات سراسری
از تحصن معلمان تا اعتراض دانش آموزان
برنامه هفتگی اتاق خبر- اعتصابات سراسری
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
بازسازی سوریه؛ خیز دیگر قدرت‌ها پس از جنگ
خونین‌ترین غائله قرن بیست و یکم؛ جنگ داخلی سوریه تقریبا رو به اتمام است.
بازسازی سوریه؛ خیز دیگر قدرت‌ها پس از جنگ
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
گفتگو با دکتر عمارملکی، استادیار دانشگاه تیلبرگ هلند
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری
گفتگوی اختصاصی با موفق‌ترین ایرانی ناسا درباره سیاست و آینده‌ی ایران.
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE