خبر فوری
سیاسی

حسن روحانی: مردم باز هم به جمهوری اسلامی رای می‌دهند

حسن روحانی: مردم باز هم به جمهوری اسلامی رای می‌دهند
‎اتاق خبر
سه شنبه 24 بهمن 1396
  • حسن روحانی: اگر از مردم ایران بپرسیم آزادی می‌خواهید یا استبداد همان آمار امروز هم به جمهوری اسلامی رای می‌دهند.
  • در حالی که روز گذشته ۱۵ فعال سیاسی و مدنی ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که جمهوری اسلامی قابل اصلاح نیست.
  • رییس‌جمهوری ایران با اشاره به اعتراضات سراسری در ایران گفته دولت از روز اول به پلیس دستور داده بدون اسلحه وارد صحنه شود.

 

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در نشست مشترک وزیران و استانداران با روسای سازمان‌های اقتصادی، به حضور مردم ایران در راهپیمایی روز ۲۲ بهمن اشاره کرده و آنها را حامیان اصلی جمهوری اسلامی معرفی کرده است.

او در این نشست تاکید کرده که مردم ایران هنوز هم مدافع جمهوری اسلامی هستند. او در این اظهارات رای به جمهوری اسلامی را رای به آزادی و استقلال در برابر استبداد دانسته و گفته: «مردم درست تشخیص مسیر دادند، یعنی مسیر استقلال و عدم مداخله در سرنوشت. الان هم اگر از مردم بپرسید می‌خواهید استقلال داشته باشید یا بیگانگان دخالت کنند، ۹۸ و ۲ دهم درصد باز هم می‌گویند استقلال می‌خواهیم این آمار تغییر نمی‌کند اگر بپرسیم آزادی می‌خواهید یا استبداد همان آمار امروز هم به جمهوری اسلامی رای می‌دهند.»

این گفته‌ها در حالی مطرح شده که روز گذشته ۱۵ فعال سیاسی و مدنی ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که جمهوری اسلامی قابل اصلاح نیست. این ۱۵ چهره سیاسی در بیانیه خود خواهان برگزاری رفراندوم تحت نظارت سازمان ملل برای ایجاد یک دموکراسی سکولار پارلمانی شده‌اند.

رئیس‌جمهوری ایران اما گفته: «ممکن است در شیوه‌ها و برنامه‌ها و نحوه اجرا مردم انتقاد داشته باشند مردم می‌خواهند به فرهنگ ملی و دینی‌شان توهین نشود کسی نمی‌خواهد به دین و فرهنگ ملی توهین شود و فساد در جامعه باشد انقلاب ما برای همین‌ها بود برای این بود که فرهنگ اسلام و فرهنگ ملی و جمهوریت و اسلامیت حاکم شود. من معتقدم امکان بازگشت از این مسیر وجود ندارد ملت ما همان آمارها را دارد و همان مسیر را ادامه می‌دهد.»

او به دستگاه‌های تبلیغاتی داخلی انتقاد کرده و گفته آنها از دنیا عقب هستند و بذر یاس را در جامعه پخش می‌کنند اما مردم دچار این عقب‌ماندگی نیستند.

حسن روحانی همچنین گفته ایران در سال ۹۶ رشد داشته است و میزان رشد ایران  را از رشد متوسط جهان بالاتر دانسته است: «دلیل ما برای پیشرفت، آمار و ارقام است. شما رشد سال ۹۶ را مشاهده کنید، با رشد متوسط جهان مقابسه کنید. قول می‌دهم رشد ما از متوسط جهان بیشتر است. اگر رشد ما از متوسط جهانی بیشتر نبود اقلیت درست می‌گوید، اگر رشد بالاتر بود یعنی مسیر ما درست است.»

او در سخنان خود به اعتراضات سراسری در ایران اشاره کرده و گفته در این شرایط همه به صحنه آمدند اما در این زمینه شورای عالی امنیت، وزارت کشور، نیروی انتظامی و نیروهای مسلح بار سنگینی را بر دوش کشیدند و البته به خوبی این مسیر کار را انجام دادند اگر دقت صورت نمی‌گرفت این کارها به خوبی انجام نمی‌شد.

موج اعتراضات سراسری مردم ایران در دی ماه با سرکوب گسترده و بازداشت هزاران نفر در نقاط مختلف ایران همراه بود و در جریان اعتراضات ده‌ها نفر کشته شدند اما حسن روحانی گفته از روز اول به پلیس دستور دادیم بدون اسلحه وارد صحنه شود.

حسن روحانی اما درباره شیوه کنترل اعتراضات گفته: «در تماس تلفنی‌ که با یکی از مقامات فرانسه داشته‌ام وقتی که گفتم پلیس بدون اسلحه حضور دارد تعجب کرد که چرا این موضوع اعلام نمی‌شود. پلیس بدون سلاح به خیابان آمد و آرامش را برقرار کرد. بی‌نظمی و ناآرامی همه را آزار می‌دهد و اگر مردم ببینند خیابان‌ها ناآرام است و عده‌ای شیشه می‌شکنند و خود را آتش می‌زنند مورد پسندشان نیست.»

مطالب بیشتر

برگزیده

ونزوئلا ، ازبحران سیاسی تا فاجعه انسانی
با گذشت یک ماه و نیم از بحران ونزوئلا،نگرانیها درباره وقوع یک فاجعه انسانی افزایش یافته است.
ونزوئلا ، ازبحران سیاسی تا فاجعه انسانی
نشست ورشو: نزدیکی جهان عرب با اسرائیل
دومین روز از نشست صلح و امنیت در خاورمیانه
نشست ورشو: نزدیکی جهان عرب با اسرائیل
سرپرست پنتاگون در بغداد - کردهای سوریه در بغوز
آخرین سنگرهای داعش در بغوز در شرق سوریه در حال فرو ریختن‌
سرپرست پنتاگون در بغداد - کردهای سوریه در بغوز
جدال لفظی تهران ،واشنگتن و تل آویو
جدال لفظی تهران ،واشنگتن و تل آویو
جدال لفظی تهران ،واشنگتن و تل آویو

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE