خبر فوری
جامعه, ویدئو خبری

عزای عمومی در ایران؛ روحانی در کرمانشاه

‎
سه شنبه 23 آبان 1396
  • حسن روحانی، رییس جمهوری امروز در مناطق زلزله زده حضور پیدا کرد.
  • «امدادرسانی در مناطق زلزله زده مطلوب نیست و بسیاری از زلزله زدگان با وجود سرما در خیابان ماندند.»
  • راهزنان در مسیر کرمانشاه به سرپل ذهاب محموله‌های امدادی، حدود دو هزار چادر و پتو را به سرقت برده‌اند.
  • در اثر زمین لرزه در غرب ایران تاکنون ۴۳۰ نفر کشته و بیش از هفت هزار نفر زخمی شده‌اند.

 

پس از گذشت نزدیک به دو روز از زلزله در مناطق غربی ایران، تلاش‌ها برای یافتن مجروحان گرفتار زیر آوار و کمک به نجات یافتگان این حادثه همچنان ادامه دارد.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران روز سه شنبه ۲۳ آبان با حضور در کرمانشاه و بازدید از روند امدادرسانی به زلزله زدگان، با اعلام حمایت دولت از آسیب دیدگان این حادثه قول داد دولت در کمترین زمان ممکن مشکلات را حل خواهد کرد.

روحانی بنیاد مسکن را مسئول اصلی بازسازی خانه‌های تخریب شده و اسکان موقت مردم آسیب دیده دانست و گفت دولت در این زمینه به افراد آسیب دیده کمک خواهد کرد و وام بلاعوض خواهد داد.

همچنین هیات دولت با صدور اطلاعیه‌ای روز سه شنبه ۲۳ آبان را عزای عمومی اعلام کرد.

در کرمانشاه نیز سه روز عزای عمومی اعلام شده است.

خبرنگار اعزامی روزنامه ایران به مناطق زلزله‌زده اما گزارش کرده است شب گذشته راهزنان در گردنه پاتاق در مسیر کرمانشاه به سرپل ذهاب با بستن راه محموله‌های امدادی، حدود دو هزار چادر و پتو را به سرقت برده‌اند.

پس از این راهزنی، یگان ویژه در این مسیر مستقر شده است.

روز گذشته نیز وزرای کشور، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و همچنین فرمانده کل سپاه پاسداران به همراه فرمانده ارتش در مناطق زلزله زده حضور پیدا کردند.

با این حال گزارشات منتشر شده در زمینه امدادرسانی به زلزله زدگان نشان می‌دهند روند امدادرسانی در مناطق زلزله زده به ویژه سرپل ذهاب به خوبی پیش نرفته و نارسایی‌های بسیاری در این زمینه دیده شده است.

بر اساس آخرین گزارش‌ها به نقل از رسانه‌های داخلی ایران در اثر این زلزله تاکنون ۴۳۰ نفر جان خود را از دست داده و هفت هزار و ۴۶۰ نفر نیز مصدوم شده‌اند.

آمارهای غیررسمی البته نشان می‌دهند تعداد جان باختگان این زلزله از مرز ۴۵۰ نفر گذشته است.

بر این اساس گفته شده ۱۶ هزار نفر نیازمند کمک فوری بوده و نیاز مبرمی به پتو، آب آشامیدنی و چادر دارند. این در حالی است که زلزله زدگان شب گذشته بدون سرپناه شب را به صبح رسانده‌اند.

سرمای هوا و احتمال بارش باران نیز وضعیت را برای آنها بغرنج تر کرده است.

این زلزله همچنین سبب تخریب کامل ۱۲ هزار واحد مسکونی و آسیب دیدن ۳۰ هزار واحد دیگر شده است.

از سوی دیگر تصاویر منتشر شده و نیز گزارش‌های شاهدان عینی نشان می‌دهند تقریبا تمامی واحد‌های مسکن مهر در اثر این زلزله به شدت آسیب دیده‌اند.

ساختمان مرکز درمانی واقع در سرپل ذهاب یکی از اصلی ترین کانون‌های بحران به دلیل شدت تخریب و تعداد کشته‌ها و مجروحان نیز در اثر زمین لرزه تخریب شده و به همین دلیل مجروحان این شهر به سایر مراکز درمانی از جمله در قصر شیرین فرستاده شده‌اند.

برق و آب در بسیاری از مناطق زلزله زده از جمله سرپل ذهاب قطع شده و از این رو دسترسی به آب آشامیدنی به شدت با مشکل رو به رو شده است. همچنین گفته شده در اثر قطعی برق نانوایی‌ها نیز نمی‌توانند به کار خود ادامه دهند.

فرهاد تجری، نماینده این شهر در مجلس گفته جدای از این مشکلات کشته شدن بسیاری از احشام و زیر آوار ماندن آنها سبب ایجاد بوی تعفن و نیز مشکلات بهداشتی شده است.

در عین حال به گفته فرماندار سرپل ذهاب ۹۰ درصد از آوار برداری‌ها در این شهر انجام شده و آب و برق نیمی از شهر وصل شده است.

گزارش‌های اولیه همچنین حاکی از نبود امنیت در مناطق زلزله زده در ساعات اولیه بوده و بر این اساس گفته شده عده‌ای به دنبال سرقت اموال با ارزش حادثه دیدگان بوده‌اند.

در حالی که عدم حضور به موقع نیروهای امنیتی و انتظامی موجب شده که مردم خود در حین تلاش برای یافتن عزیزانشان در زیر آوار مجبور به پاسداری از اموال خود نیز باشند.

در این میان پوشش رسانه‌ای صدا و سیما از این حادثه سبب انتقاد فراوان از سوی بسیاری از کاربران فضای مجازی شده است. بر این اساس گفته شده که صدا و سیمای جمهوری اسلامی روز گذشته وضعیت مناطق زلزله زده و نیز زلزله زدگان را به درستی پوشش نداده است.

از طرف دیگر تخریب ۹۰ درصدی واحدهای مسکونی مربوط به مسکن مهر سبب انتقادات فراوانی نسبت به عدم ایمنی این واحدها شده و برخی از کاربران فضای مجازی خواستار تشکیل کمیته‌ای ملی به منظور بررسی این طرح شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها نیروهای بیشتری از سوی هلال احمر، ارتش و سپاه به منطقه اعزام شده و در حال کمک رسانی به نجات یافتگان و تلاش برای نجات افراد زیر آوار مانده هستند.

زمین لرزه یکشنبه شب ۷/۳ ریشتر قدرت داشته و با وجود اینکه برخی منابع خبری مرکز آن را شهر ازگله در عراق گزارش کرده‌اند، اما در بسیاری از مناطق ایران احساس شده است.

این زلزله مرگبارترین زلزله در پنج سال اخیر در ایران بوده است.

 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

آخرین وضعیت شهرهای سیل زده شمالی
بلایای طبیعی در هر کشوری ممکن رخ بده اما آنچه اهمیت داره بازدهی مسولان
آخرین وضعیت شهرهای سیل زده شمالی
برنامه هفتگی اتاق خبر- اعتصابات سراسری
از تحصن معلمان تا اعتراض دانش آموزان
برنامه هفتگی اتاق خبر- اعتصابات سراسری
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
بازسازی سوریه؛ خیز دیگر قدرت‌ها پس از جنگ
خونین‌ترین غائله قرن بیست و یکم؛ جنگ داخلی سوریه تقریبا رو به اتمام است.
بازسازی سوریه؛ خیز دیگر قدرت‌ها پس از جنگ
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
گفتگو با دکتر عمارملکی، استادیار دانشگاه تیلبرگ هلند
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE