خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

نفت‌کش «سانچی»؛«عملیات اطفاء تا صبح فردا متوقف شده»

آناهیتا بابائی
چهارشنبه 20 دی 1396
  • امروز صبح تهران خبر داد دو کشتی آتش‌خوار عملیات را آغاز کرده و پیشرفت حاصل شده.
  • اما انفجار مجدد و شرایط نامساعد آب و هوایی باعث شد تیم چینی عملیات را متوقف کند.
  • وزیر دریا و ماهیگیری کره‌جنوبی: با توجه به موارد مشابه، آتش بین دو هفته تا یک ماه ادامه خواهد یافت.
  • خانواده‌های سرنشینان «سانچی»، از مدیریت ضعیف و کندی عملیات گله دارند.

پس از سپری‌شدن چهار روز، آتش نفت‌کش «سانچی» در سواحل‌شرقی هنوز مهار نشده؛ اخبار متاثر از شرایط نامناسب جوی‌، هر لحظه تغییر می‌کند. در حالی‌که مقامات ایرانی خبر داده‌بودند دو کشتی آتش‌خوار از ساعت ۵ صبح به وقت تهران عملیات اطفاء حریق را آغاز کردند، بعد از ظهر امروز خبرگزاری «ایلنا»، از قول محسن‌بهرامی، سخنگوی کمیته اضطرار نفتکش سانچی گفت عملیات اطفا تا صبح فردا متوقف شده‌است.

بر عرشه‌ی این نفت‌کش، ۳۲ نفر سوار بودند که تا کنون جسد یک ملوان ایرانی در محل حادثه پیدا شده‌است.

شرایط نامساعد آب‌وهوایی به اضافه‌ی وقوع انفجار مجدد در نفت‌کش باعث شده امروز تیم چینی عملیات جست‌و‌جو را متوقف کند. تهران می‌گوید این بهانه‌ی پکن است تا محموله بسوزد.

مدیر‌عامل شرکت نفت‌کش ایران می‌گوید بزرگ‌ترین کشتی‌خاموش کن دریا، هلی‌کوپتر از کره‌جنوبی و چین و هر کسی که در منطقه است بسیج شده‌‌اند.

وزیر دریا و ماهیگیری کره‌جنوبی به خبرگزاری رویترز گفته با توجه به موارد مشابه، آتش بین دو هفته تا یک ماه ادامه خواهد یافت. او می‌گوید نگرانی اصلی  نشت محموله‌ی کشتی و آلودگی آب دریا در صورت انفجار و غرق شدن سانچی است.

اما دلواپسی اصلی برای ایرانیان، سرنوشت مبهم ۳۱ سرنشین باقی‌مانده‌ی این نفت‌کش‌است، که یکی از آن‌ها خانمی است به نام «ساقی فعال».

خانواده‌های نگران برای اطلاع یافتن از سرنوشت عزیزانشان به صورت مستمر به ساختمان شرکت ملی نفت‌کش ایران مراجعه می‌کنند.

بستگان یکی از خدمه‌ی این نفت‌کش، به اتاق‌خبر گفت صبح امروز به خانواده‌ها اطلاع داده شده آتش کنترل شده، کشتی در حال خاموش شدن‌است و ده ساعت زمان برای خنک شدن نفت‌کش لازم است. نزدیکان خدمه‌ی نفت‌کش معتقد بودند پرسنل شرکت نفت‌کش ایران نهایت تلاش خود را کرده‌اند، اما مدیریت ضعیف بوده، دیر اقدام شده و روند بعد از گذشت ۴-۵ روز مانند نخستین‌روز حادثه‌ است. تعامل با مقامات در منطقه‌ی حادثه، به خصوص چینی‌ها چندان قابل قبول نبوده و تنها امروز برای اعزام یک تیم ژاپنی اقدام شده. 

پیش‌از این، انجمن صنفی کارگری دریانوردان تجاری ایران، با ارسال نامه‌ای به سازمان صدا و سیما، از پوشش ضعیف این حادثه در این رسانه انتقاد کرده بود.

یکی دیگر از بستگان خدمه‌ی این کشتی سه‌شنبه به اتاق‌خبر گفت به خانواده‌ها گفته شده بود مقامات در تلاشند کشتی آتش‌خوار و نیرو از بندر بوشهر اعزام کنند و در حال صدور روادید هستند.

اتاق‌خبر برای اطلاع از آخرین وضعیت سرنشینان نفت‌کش، با کنسولگری ایران در شانگهای تماس گرفت که این کنسولگری پاسخگویی را به یک خبرگزاری ایرانی در پکن حواله کرد. تلفن‌های سفارت ایران در چین هم پاسخگو نبود.

ارزش «سانچی» ده‌ساله، ۶۰ میلیون دلار برآورده شده و گفته‌می‌شود محموله‌ی آن نیز معادل ۶۰ میلیون دلار ارزش دارد؛ محموله‌ای که به نظر می‌رسد چیزی از آن باقی نمانده باشد. علت برخورد سانچی با «سی‌اف کریستال» که حامل غله بوده همچنان در هاله‌ای از ابهام‌است.

اما چشم ایران همچنان به شعله‌های زبانه‌کشیده‌ شده از این کشتی خواهد ماند و  امید برای بازگشتن فرزندانش را در قلب خود روشن نگاه‌خواهد داشت.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

برنامه هفتگی اتاق خبر- اعتصابات سراسری
از تحصن معلمان تا اعتراض دانش آموزان
برنامه هفتگی اتاق خبر- اعتصابات سراسری
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
بازسازی سوریه؛ خیز دیگر قدرت‌ها پس از جنگ
خونین‌ترین غائله قرن بیست و یکم؛ جنگ داخلی سوریه تقریبا رو به اتمام است.
بازسازی سوریه؛ خیز دیگر قدرت‌ها پس از جنگ
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
گفتگو با دکتر عمارملکی، استادیار دانشگاه تیلبرگ هلند
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری
گفتگوی اختصاصی با موفق‌ترین ایرانی ناسا درباره سیاست و آینده‌ی ایران.
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE