خبر فوری
سیاسی, ویدئو خبری

تهران و واشنگتن: ماموریت ویژه برای بررسی دقیق‌تر فعالیت‌های هسته‌ای ایران

شبنم شعبانی
پنجشنبه 19 مرداد 1396

بیش از سه هفته از آخرین باری که دونالد ترامپ گزارش عمل‌کرد ایران به توافق هسته‌ای را تایید و فرمان توقف تحریم‌ها را امضاء کرد می‌گذرد. اتفاقی که ابایی از پنهان کردن نارضایتی‌اش از آن نداشت.

حالا رسانه‌ای شده که نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل ماموریت یافته که تا اواخر ماه جاری میلادی به وین سفر و درباره عملکرد ایران در اجرای توافق هسته‌ای ایران با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تبادل نظر کند.

ماموریت ویژه خانم هیلی علاوه بر این که فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تحت بررسی قرار می‌دهد، ناظر بر فعالیت‌های موشکی و هر آن چه که رفتار نگران‌کننده ایران خوانده شده، خواهد بود.

دونالد ترامپ بارها توافق هسته‌ای ایران را بدترین توافق ممکن خوانده و خواستار بازبینی آن شده است. با این حال او به ویژه پس از دیدارهایش با مقامات کشورهای اروپایی، تاکید کرده که واشنگتن عمل به این توافق را ادامه خواهد داد. 

در سوی دیگر توافق، طرف ایرانی هم از عمل‌کرد آمریکا درباره توافق هسته‌ای ناراضی است و آن را نقض روح برجام خوانده و واشنگتن را متهم کرده که نمی‌گذارد، تهران از مزایای توافق به شکل کامل بهره‌مند شود.

با این حال ایران تاکید کرده که آغازگر نقض برجام نخواهد بود.

با تصمیم واشنگتن برای بررسی دقیق‌تر عملکرد تهران به توافق هسته‌ای و همچنین اخبار درز کرده از کاخ سفید در این باره که ترامپ درخواست کرده، تا فرا رسیدن موعد بعدی بازبینی توافق هسته‌ای ایران، قطعاً موردی حاکی از نقض آن از سوی تهران فهرست شده باشد که او بتواند، مهر تایید  را پای گزارش سوم نزند، احتمالا در هفته‌های آینده ذره‌بین بررسی رفتار تهران با بزرگ‌نمایی چندین برابر فعال خواهد بود.

محتمل‌ترین سناریو شاید در نظر گرفتن پرتاب آزمایش موشک ماهواره‌بر سیمرغ به عنوان ناقض بندی از توافق هسته‌ای باشد که از از ایران می‌خواهد تا هشت سال از توسعه فن‌آوری‌هایی ساخت موشک‌های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای بپرهیزد.

اندکی بیش از دو ماه دیگر، روشن خواهد شد امضای معروف دونالد ترامپ راه را بر ادامه توافق هسته‌ای هموار خواهد کرد یا فصلی جدید در روابط تهران، واشنگتن و جهان آغاز خواهد شد.

مطالب بیشتر

برگزیده

احمدی‌نژاد خطاب به قاسم سلیمانی: شریک در ظلم بزرگ به بقایی نشوید
ادامه جنجال‌های اخیر محمود احمدی نژاد و نزدیکان او
احمدی‌نژاد خطاب به قاسم سلیمانی: شریک در ظلم بزرگ به بقایی نشوید
مطهری: به ما قول داده بودند تا پایان امسال حصر رفع می‌شود
رفع حصر رهبران جنبش سبز؛ از وعده تا عمل
مطهری: به ما قول داده بودند تا پایان امسال حصر رفع می‌شود
سفر ناگهانی وزیر امور خارجه کره شمالی به سوئد
سوئد میان کره شمالی و آمریکا میانجیگری خواهد کرد؟
سفر ناگهانی وزیر امور خارجه کره شمالی به سوئد
افزایش دمای زمین: خطر انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری
افزایش دمای زمین، کاهش گونه‌های گیاهی و جانوری
افزایش دمای زمین: خطر انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE