خبر فوری
سیاسی, ویدئو خبری

ایران در آستانه‌ی یک قرن جدید: تغییر رژیم یا تغییر رفتار حکومت؟

پوریا زراعتی
شنبه 27 خرداد 1396

 

روز چهارشنبه، رکس تیلرسون در مقابل کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، شاید در برابر سوالی از پیش تعیین نشده، برای نخستین بار صراحتا اعلام کرد که در قلب ساختمان وزارت خارجه آمریکا، مسوولان میز ایران در حال تدوین چه دکترینی در قبال حکومت ایران هستند: تغییر مسالمت آمیز قدرت در ایران.

 

​​

 

اصطلاحی که از دید کارشناسان تا به حال به این صراحت از سوی یک مقام ارشد آمریکایی در دهه گذشته استفاده نشده بوده است؛ سیاست تغییر رژیم بدون جنگ و خون‌ریزی آن هم از طریق حمایت از عناصر داخلی.
ساعاتی پس از این صحبت‌ها، روابط عمومی دفتر شاهزاده رضا پهلوی، عکس‌های دیدار اخیر او با تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا را منتشر کرد؛ از جمله ملاقات با سناتور بانفوذ جان مک‌کین، رییس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا.
رییس شورای ملی ایران درباره انگیزه این دیدار گفته هدف‌اش رساندن پیام مردم برای تغییر به رهبران و مسوولان بین‌المللی از جمله نمایندگان آمریکایی‌ست. او با سناتور مک کین،  بِرَد شرمن، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا و استیو کینگ، نماینده جمهوری‌خواه آیوا دیدار و ابراز خشنودی کرده که این سیاست‌مداران باسابقه تجربه عمیقی از سیاست خارجی آمریکا دارند.

 

 

من سه شنبه ۱۴ جون با سناتور مک کین(جمهوری خواه از ایالت آریزونا) و کانگرسمن برد شرمن(دموکرات از ایالت کالیفرنیا)و کانگرسمن استیو(جمهوری خواه از ایالت آیوا) در سنا و کنگره امریکا ملاقات داشتم. هر سه قانون گذار تجربه عمیقی از سیاست خارجی کشورشان دارند و متوجه اهمیت حمایتشان از مردم ایران در راه رسیدن به دموکراسی هستند. من چون همیشه،به دیدار خود با مسئولين و صاحبنظران و سران کشور های مختلف بمنظور رساندن صدای آزادی خواهانه هم میهنانم به گوششان و جلب حمایت آنان از مردم ادامه خواهم داد. #ایران

A post shared by Reza Pahlavi - Official IG (@officialrezapahlavi) on


چهار روز پس از این دیدار، منابع خبری گزارش داده‌اند که سناتور مک‌کین در اظهاراتی گفته تغییر رژیم در ایران امری ضروری‌ست. ریيس كميته نیروهای مسلح سنای آمریکا تاکید کرده اکنون زمان آن رسیده که ایرانیان جامعه‌ای آزاد و باز داشته باشند و در عمل به دموکراسی برسند. مک‌کین گفته اکنون زمان آن رسیده که یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های دنیا وارد قرن ۲۱ شود.
رکس تیلرسون هم روز چهارشنبه در توضیح سیاست خارجی دولت ترامپ در قبال ایران تلویحا به همین فاکتور اشاره کرد: اینکه تغییر از درون و از طریق خود مردم صورت بگیرد.
اما رسیدن به دموکراسی در ایران فقط برای بهبود شرایط زندگی مردم، تنها خواسته سیاستمداران امریکایی نیست. هم مک کین و هم تیلرسون در صحبت هایشان تاکید کرده‌اند که ایران حامی گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در خاورمیانه است و نقش تعیین‌کننده‌ای در بی‌ثبات ساختن منطقه دارد. مک‌کین صراحتا گفته مسیر انتقال تسلیحات از تهران به لبنان بسیار خطرناک است. 
این سناتور آمریکایی در تشکر تلویحی از رکس تیلرسون و دستگاه سیاست خارجی آمریکا هم گفته با این‌که دونالد ترامپ غیرقابل پیش‌بینی است اما یک برتری نسبت به دولت اوباما دارد که قابل پیش‌بینی بود.

ترامپ، به گفته‌ی مک‌کین، مجموعه‌ای از آدم‌های کارکشته را گردهم آورده که سال‌های سال در سیاست آمریکا حضور نداشتند، بر خلاف اوباما که در سیاست خارجی به‌ویژه در خاورمیانه شکست خورد.
این‌که سیاست تغییر رژیم در ایران در چهار سال آینده تا چه اندازه به پیش برود و این‌که مخالفان نظام اسلامی چقدر از این فرصت استفاده کنند هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. به‌ویژه این‌که آمریکا در دولت اوباما به توافقی استراتژیک در زمینه برنامه اتمی، با تهران دست یافت و اروپا حامی سرسخت این توافق است.
هرگونه تغییر عمده در دکترین سیاست خارجی کاخ سفید، می‌تواند تبعاتی جدی برای این توافق و رفتار حکومت در ایران داشته باشد.
در سوی دیگر، میانه‌روها در ایران قرار دارند؛ عملکرد دولت روحانی در چهار سال آینده ثابت خواهد کرد که آیا تغییر از طریق اصلاح امور با توجه به نهادهای موازی و در صدر آنها رهبر جمهوری اسلامی، امکان‌پذیر است یا خیر. 

شکست یا پیروزی روحانی در پیشبرد سیاست داخلی و خارجی که وعده داده، عامل مهمی در این روند محسوب می‌شود. این‌که در ضورت شکست روحانی، نگاه مردم برای تغییر، از اصلاحات به تحولات بنیادین متمایل خواهد شد و اینجاست که گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی می‌توانند نقشی تعیین‌کننده بازی کنند.
شاید از همین روست که شاهزاده رضا پهلوی در دیدار با نمایندگان کنگره آمریکا، از این‌که سیاست‌مداران آمریکایی پس از دهه‌ها دیدارهای‌شان درباره ایران دیگر به مسوولان جمهوری اسلامی محدود نیست، ابراز خشنودی کرد.
نتیجه این تحولات را قطعا می‌توان تا ۱۴۰۰ روشن‌تر دید؛ این‌که ایران زیر پرچم میانه‌رویی و اصلاحات وارد قرنی جدید خواهد شد و یا سرنوشت جور دیگری رقم خواهد خورد.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
بازداشت‌های شب گذشته در سکوت کامل خبری اتفاق افتاد
ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
گفتگوی اتاق‌خبر با دکتر مجید محمدی، تحلیل‌گر سیاسی
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
روز جهانی مقابله با کار کودکان
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
کارشناسان «زبان بدن» از رفتار دونالد ترامپ و کیم‌جونگ اون در دیدار تاریخی امروز چه برداشتی دارند؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟
«به‌دنبال تشدید بحران آب ایران، ۵۰ میلیون نفر ناگزیر به ترک محل اقامت خود می‌شوند»
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE