خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

فرجام برجام؛ نگرانی‌ها در اروپا و اختلاف نظرها در واشنگتن

آناهیتا بابائی
دوشنبه 17 مهر 1396

 

با نزدیک‌تر شدن به ضرب‌العجل برای تعیین آینده‌ی برجام توسط دونالد ترامپ و قوت گرفتن گمانه‌زنی‌ها در رد پایبندی ایران به برجام از جانب او، فشارها از داخل و خارج ایالات متحده بر رییس‌جمهور‌ آمریکا افزایش می‌یابد. 

در خاور دور و در پکن، چین می‌گوید امیدوار است توافق هسته‌ای دست‌نخورده باقی بماند. قراردادی که به عقیده‌ی سخنگوی وزارت خارجه‌ی چین، نقشی مثبت و مهم در استقرار صلح در خاورمیانه و جلوگیری از تکثیر سلاح‌های هسته‌ای بازی می کند. پکن برجام را نمونه‌ی خوبی از حل مسالمت آمیز مسائل از طریق گفت‌و گو در جامعه‌ی بین الملل دانست.

قدرت‌های اصلی در اروپا قرار است یک روز پیش از اعلام نهایی تصمیم ترامپ در باره‌ی برجام، برای رایزنی با مقامات آمریکایی به خصوص کنگره به واشنگتن سفر کنند؛ سفری که گفته‌می‌شود تمرکز آن برای حفظ توافق هسته‌ای است. وزیر امور خارجه‌ی آلمان هشدار می‌دهد که در صورت خروج آمریکا از برجام، دنیا دگرگون خواهد شد و همچنان تاکید دارد کشورش به برجام متعهد باقی‌خواهد ماند. زیگمار کابریل گفت نگران نشانه‌هایی که از واشنگتن مبنی بر رد برجام توسط ترامپ دریافت می‌شود است و کشورش تمایلی ندارد برجام را «آسیب دیده» ببیند. 

ترزا می، دوشنبه‌ را با تماسی تلفنی با همتای اسراییلی‌ خود آغاز کرد. او طی این تماس از پایبندی جدی بریتانیا به برجام و اهمیت حیاتی توافق اتمی ایران برای امنیت منطقه گفت. به گزارش خبرگزاری رویترز، دو طرف بر ملاحظه‌ی دقیق رفتارهای تهدید‌آمیز ایران در منطقه موافقت داشتند. 

در سوی دیگر و در خاورمیانه‌ی ملتهب، جایی که حضور نظامی ایران یکی از مسائل مورد مناقشه میان واشنگتن و تهران است، حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله می‌گوید اقدامات آمریکا موجب تاخیر شکست داعش در سوریه می‌شود و اضافه کرده درانتظار تصمیم ترامپ در باره‌ی ایران خواهد بود. 

روسیه متحد نزدیک ایران در سوریه‌، از دونالد ترامپ خواسته تا تصمیمی متوازن و بر اساس شرایط موجود برای آینده‌ی توافق هسته‌ای بگیرد و تاکید کرد برجام باید حفظ شود. 

اما فشارها برای دونالد ترامپ تنها به بیرون از مرزهای آمریکا محدود نمی‌شود. در داخل ایالات متحده نیز، باب کورکر، رییس کمیته‌ی خارجی سنا، از حامیان سابق دونالد ترامپ هشدار داد که رویه‌ی ترامپ امکان دارد کشور را در معرض جنگ سوم بین‌الملل قرار دهد.

این سناتورحزب جمهوری خواه، گروهی که از مخالفان سرسخت جمهوری اسلامی در کنگره هستند و از افراد نزدیک به رکس تیلرسون، در صورت ارجاء پرونده‌ی توافق هسته ای ایران به مجلس سنا نقش کلیدی در تعیین آینده‌ی آن خواهد داشت.

در روز‌های اخیر تنش‌های لفظی میان ترامپ و کورکر بالا گرفته بود ترامپ، کورکر را مسئول «توافق دهشتناک هسته‌ای» خواند و از مواضع او در قبال برجام انتقاد کرده بود. 

اما در تهران، مرکز این داستان، با افزایش گمانه‌زنی‌ها در باره‌ی رد برجام توسط ترامپ، سخنگوی وزارت خارجه از پاسخ کوبنده و سخت تهران در صورت اجرای قانون «کاتسا» از طرف آمریکا خبر داد و اضافه کرد امیدوار است واشنگتن در چنین مسیری حرکت نکند.

این اظهار نظر ساعاتی پس از آن‌که دیروز در موضعی مشابه‌، محمد علی جعفری، فرمانده‌ی سپاه پاسداران تهدید کرد اگر آمریکا قانون کاتسا یعنی مقابله با دشمنان خود از طریق وضع تحریم‌ها را درباره ایران به جریان بیاندازد و سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد، مسايل منطقه‌ای جایی بیرون از میز مذاکره حل خواهد شد.

در روزهای اخیر گمانه‌زنی ها برای افزوده شدن نام سپاه به فهرست گروه های تروریستی قوت گرفته‌است. از سوی دیگر دونالد ترامپ تمایل زیادی در قرار دادن نام ایران در کنار کره‌ی شمالی از خود نشان‌می دهد. رییس جمهور آمریکا در آخرین مصاحبه‌ی رسانه‌ای شده، ایران را به حمایت مالی از کره‌ی شمالی و نقض روح برجام متهم کرد. 

حال باید دید با این حجم از فشار‌ها بر ترامپ، او تصمیم نهایی خود در مورد گواهی برجام را تغییر خواهد داد؟ تنها باید تا پایان هفته‌ی جاری در انتظار ماند. 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

جانشین رییس اطلاعات سپاه: محدودیت‌های خاتمی چیز جدیدی نیست
رییس دولت اصلاحات در روزهای گذشته برای چند ساعت در حصر موقت قرار گرفته بود.
جانشین رییس اطلاعات سپاه: محدودیت‌های خاتمی چیز جدیدی نیست
دیکتاتور زیمبابوه سفیر حسن نیت سازمان بهداشت جهانی
انتخاب موگابه به عنوان سفیر حسن نیت با انتقادهای گسترده از سوی نهادهای حقوق بشری روبه‌رو شده...
دیکتاتور زیمبابوه سفیر حسن نیت سازمان بهداشت جهانی
«سپاه وارد لیست تروریست‌ها شود تمام ارتش آمریکا تروریست خواهند بود»
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح: هیچ قراردادی برای محدودیت موشکی نداریم.
«سپاه وارد لیست تروریست‌ها شود تمام ارتش آمریکا تروریست خواهند بود»
ارسال پرونده مدیران تلگرامی به دادگاه تجدید نظر
این افراد با اتهاماتی از جمله ارتباط با سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه، ۲۳ سال زندان محکوم شده اند.
ارسال پرونده مدیران تلگرامی به دادگاه تجدید نظر
انتقاد باراک اوباما و جرج بوش از سیاست‌های دونالد ترامپ
باراک اوباما بدون ذکر نام ترامپ از آمریکایی‌ها خواسته با سیاست «ترس» و «تفرقه» مقابله کنند.
انتقاد باراک اوباما و جرج بوش از سیاست‌های دونالد ترامپ

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE