خبر فوری
سیاسی, ویدئو خبری

درهم‌تنیدگی روابط واشنگتن، مسکو، تهران و آینده چیدمان قدرت

شبنم شعبانی
پنجشنبه 25 خرداد 1396

از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ نام دو کشور در عرصه سیاسی آمریکا زیاد شنیده شده: یکی ایران که به دلایل مشخص چهار دهه است تهران و واشنگتن با هم مراودات دوستانه‌ای ندارند و دیگری هم رقیب سنتی بین‌المللی آمریکا، روسیه است که در چندین ماه گذشته، جایگاه ویژه خود را در فضای سیاسی داشته.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا دیروز به سناتورها در کمیته روابط خارجی سنا از این گفته که هرچند سیاست خارجی دولت در قبال ایران عنوز تدوین نشده اما شخص او از تحریم‌های بیش‌تر علیه تهران که به فعالیت‌ها موشکی و آن چه که واشنگتن آن را مساله حمایت از گروه‌های تروریستی می‌خواند، استقبال می‌کند.

او اما به این مساله اذعان کرد که بررسی پیامدهای قرار دادن نام سپاه پاسداران ایران در لیست گروه‌های تروریستی ادامه دارد.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد، مبنای سیاست خارجی واشنگتن در حال حاضر از میان بردن هژمونی ایران است و البته مهار تلاش‌های تهران برای رسیدن به سلاح هسته‌ای.

در عین حال شاید سخنان تیلرسون درباره حمایت واشنگتن از عناصری در داخل ایران که بتواند منجر به انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در کشور شود، بیش از همه نشان داده که دولت ساکن در کاخ سفید سر جنگ با تهران به معنای دقیق آن را ندارد اما مانند اسلاف خود از حکومت تهران و رفتار و رویکر آن ناراضی است و خواهان تغییر آن.

البته تهران در واکنش، این سخنان را مداخله‌جویانه خوانده و به شدت محکوم کرده است. 

آن سوتر از تهران، مسکو کماکان یک رقیب بزرگ برای واشنگتن است اما به واسطه اتهام‌هایی که علیه دونالد ترامپ و اطرافیانش در رابطه با روسیه مطرح است، برای بسیاری در جهان و خود آمریکا ناروشن است که جایگاه واقعی آن در سیاست خارجی این کشور کجاست.

حالا اما تحقیقات چندجانبه درباره اتهام رابطه رییس جمهوری و دولت با روسیه به قوت در حال انجام است و در عین حال مجلس سنا با مجموعه‌ای از تحریم‌هایی که اقتصاد روسیه را هدف قرار می‌دهد، تصمیم دارد مسکو را برای آن چه دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا می‌خوانند، تنبیه کند.

سناتورها با ۹۷ رای موافق در برابر دو رای مخالف که به معنای حمایت گسترده دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان از تحریم افراد مرتبط با حملات سایبری به انتخابات است، به این تحریم‌ها رای دادند.

با این حال رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا هرچند تاکید کرده که روسیه باید پاسخ‌گوی باشد اما از کنگره خواسته تا مصوبه‌ای را که به دیالوگ موثر با مسکو لطمه می‌زند، کنار بگذارند.

با این که رویکرد ترامپ و دولتش در رابطه با روسیه مسالمت‌جویانه‌تر از رییس جمهوری پیشین، باراک اوباماست و ترامپ حتی از امکان برداشته شدن تحریم‌های قبلی علیه مسکو صحبت کرده بود اما مخالفت با تحریم‌های تازه برای او بسیار دشوار خواهد بود. 

چراکه این مصوبه به عنوان متمم لایحه تحریم ایران تنظیم شده و اگر رییس جمهوری بخواهد با تحریم‌های روسیه مخالفت کند، مجبور است با تحریم‌های بیشتر علیه ایران هم مخالفت کند.

و این احتمالا آخرین چیزی است که دونالد ترامپ بخواهد.

حال باید دید شرایط سیاسی در هم تنیده این روزهای ایران، روسیه و ایالات متحده که به ویژه بر سر بحران سوریه در هم‌تنیده‌تر هم شده، شرایط را به ویژه در منطقه خاورمیانه پیچیده‌تر خواهد کرد یا منجر به نوع جیدید از چیدمان قدرت خواهد شد.

مطالب بیشتر

برگزیده

تعداد کشته های رانش زمین در سیرالئون به چهارصد رسید
پیش بینی شده است بیش از ۲ هزار نفر نیز خانه و کاشانه خود را از دست داده باشند.
تعداد کشته های رانش زمین در سیرالئون به چهارصد رسید
محرومیت بانک روسی از سرویس «سوییفت» به دلیل همکاری با ایران
یک بانک روسی به دلیل رابطه تجاری با ایران و سوریه در همین زمینه تحریم شده است.
محرومیت بانک روسی از سرویس «سوییفت» به دلیل همکاری با ایران
ولایتی تایید کرد: حسن خمینی در جلسات دانشگاه آزاد شرکت نمی‌کند
حسن خمینی گفته است چندین ماه است از حضور در جلسات هیات امنای دانشگاه آزاد «معذور» است.
ولایتی تایید کرد: حسن خمینی در جلسات دانشگاه آزاد شرکت نمی‌کند
مخالفت مطهری با وزیر اطلاعات: فعالیت‌ سپاه به مطبوعات و دانشگاه‌ها رسیده
بر اساس قانون، فعالیت و تمرکز همه نهادهای اطلاعاتی باید در وزارت اطلاعات باشد.
مخالفت مطهری با وزیر اطلاعات: فعالیت‌ سپاه به مطبوعات و دانشگاه‌ها رسیده
حواشی امروز: از طعنه لاریجانی تا تذکر روحانی به همهمه‌ها
لاریجانی: نمی‌خوام اسم ببرم بنشینید سر جاتون ...
حواشی امروز: از طعنه لاریجانی تا تذکر روحانی به همهمه‌ها

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE