خبر فوری
سیاسی

تایید دوباره پایبندی ایران: اگر برجام ترمیم نشود ترامپ دیگر آن را تایید نمی‌کند

تایید دوباره پایبندی ایران: اگر برجام ترمیم نشود ترامپ دیگر آن را تایید نمی‌کند
‎
جمعه 22 دی 1396

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا یک بار دیگر در موعد بازبینی توافق هسته‌ای ایران، پایبندی تهران به آن را تایید کرد.

این تایید تنها ساعاتی پس از آن از سوی او اعلام شد که برخی رسانه‌ها از شب گذشته به نقل از منابعی نزدیک به رییس جمهوری آمریکا، از قصد او برای تایید پایبندی ایران به توافق گفته بودند.

این تایید دوباره به مدت ۱۲۰ روز و تا زمان بازبینی دوباره خواهد بود اما از قول دونالد ترامپ رسانه‌ای شده که این «آخرین بار» خواهد بود که این تاییدیه را امضاء می‌کند مگر برخی شرایط تغییر کنند.

تایید دوباره عملکرد ایران درخصوص برجام به این معنی خواهد بود که تحریم‌های هسته‌ای تعلیق شده علیه تهران، بار دیگر از سوی واشنگتن تمدید خواهد شد.

در موعد پیشین بازبینی عملکرد ایران اما دونالد ترامپ که همواره توافق‌ هسته‌ای را توافقی معیوب و بسیار بد برای آمریکا می‌خواند، از امضا پایبندی ایران به آن خودداری کرد و تصمیم‌گیری را بر عهده کنگره آمریکا گذاشت.

با این حال کنگره در مدت زمانی که قادر به فعال کردن دوباره تحریم‌های هسته‌ای ایران بود یا می‌توانست اقدامی در راستای بازبینی یا به اصطلاح ترمیم آن انجام دهد، از انجام آن خودداری کرد تا موعد این باره فرا رسید و تصمیم‌گیری بار دیگر بر عهده شخص رییس جمهوری افتاد.

با این حال، به رغم این که دونالد ترامپ پایبندی ایران به برجام را امروز تایید کرد اما تایید دوباره آن در موعد آینده را واگذار به برآورده شدن شروطی کرده که باید تا سرآمدن این موعد، برآورده شوند.

تحریم‌های جدید علیه ۱۴ فرد و نهاد ایرانی: ناقضان حقوق بشر و دست‌اندرکاران برنامه موشکی

علاوه بر تایید دوباره برجام اما رییس جمهوری آمریکا امروز به واسطه وزارت خزانه‌داری این کشور، تحریم‌های جدیدی که مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران نیستند، علیه چهارده فرد و نهاد ایرانی وضع کرد.

از جمله تحریم‌هایی علیه صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران و غلام‌رضا ضیائی، رییس زندان رجایی‌شهر کرج. خود این زندان هم در لیست نهادهایی است که تحریم‌هایی علیه آن وضع شده‌اند.

شورای عالی فضای مجازی هم از دیگر نهادهایی است که تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

افراد و نهادهایی که تحت این تحریم‌ها قرار گرفته‌اند، به دلیل مشارکت یا مباشرت در نقض حقوق بشر یا حمایت تسلیحاتی از گروه‌های تروریستی در منطقه است.

خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای مرتبط با این مساله، صادق آملی لاریجانی را یکی از نزدیک‌ترین افراد به شخص رهبر جمهوری اسلامی دانسته و تاکید کرده که نقش کلیدی در نقض حقوق بشر در ایران و تعرض به حقوق شهروندی ایرانیان داشته و دارد.

به نظر می‌رسد، وقایع هفته گذشته ایران و تظاهرات سراسری در کشور که به صدور قطعنامه‌ای از سوی کنگره آمریکا در حمایت از شهروندان ایرانی و مذمت سرکوبی آن‌ها صادر شد، در تصمیم کاخ سفید برای وضع تحریم‌های حقوق بشری بی‌تاثیر نبوده‌اند.

به نظر می‌رسد طرف‌های اروپایی که همواره بر ادامه اجرای برجام تاکید داشته‌اند، در قانع کردن ترامپ برای پایبندی مشروط او به برجام نقش داشته‌اند؛ نقشی که تحلیل‌گران برآورد می‌کنند، به واسطه مذاکرات با ایران برای رفع برخی نگرانی‌ها به ویژه درباره برنامه موشکی و رفتارش در منطقه و همچنین بندهای معروف به «غروب» در توافق هسته‌ای انجام شده است.

حالا بر مبنای گمانه‌زنی‌ها و اخبار درز کرده از بروکسل به نظر می‌رسد، اگر تهران تا موعد آینده بازبینی توافق هسته‌ای از سوی رییس جمهوری آمریکا برخی نگرانی‌ها را مرتفع نکند، نه تنها ممکن است با امتناع دونالد ترامپ از تمدید دوباره آن مواجه شود که محتمل است خود را رویارو با تدابیر تنبیهی اروپا نیز ببیند.

در بیانیه امروز کاخ سفید هم به ویژه بر روی بندهای غروب توافق هسته‌ای تاکید دوباره برای بازبینی شده است؛ بندهایی که آمریکا  و بخری دیگر از کشورهای ۱+۵ از جمله فرانسه نسبت به آن ابراز نگرانی کرده‌اند و می‌گویند، محدودیت‌ها علیه برخی موارد در برنامه هسته‌ای ایران بسیار زود برداشته خواهد شد و نگرانی‌های عمده برای ازسرگیری آن برای آن‌ها وجود دارد. 

آن طور که کاخ سفید در بیانیه امروز تاکید کرده، حتی خواهان این است که برخی از محدودیت‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران نه تنها در یک بازه زمانی لغو نشوند بل‌که برای همیشه باقی بمانند و اگر بر همین مبنا بر روی توافق هسته‌ای بازبینی انجام نشود، دونالد ترامپ دیگر آن را تایید نخواهد کرد.

دونالد ترامپ همچنین خواستار کنترل برنامه موشکی ایران شده و تاکید دارد فعالیت‌های موشکی نباید منفک از توافق دانسته شوند و خواستار گنجانده شدند این مساله در توافق هسته‌ای و ترمیم آن شده است.

با این حال تهران بارها پیش از این هشدار داده که هرگونه تلاش برای ایجاد یک تغییر عمده در چارچوب توافق هسته‌ای را به معنای برهم خوردن آن می‌داند.

در نخستین واکنش به این تصمیم ترامپ، وزیرخارجه ایران در توییتی هشدار داده که برجام توافقی چندجانبه است و آمریکا باید همانند ایران به آن پایبند بماند.

جواد ظریف، بیانیه امروز کاخ سفید و تصمیم ترامپ را هم تلاشی از سر ناامیدی برای نقض برجام خوانده است.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

آخرین وضعیت شهرهای سیل زده شمالی
بلایای طبیعی در هر کشوری ممکن رخ بده اما آنچه اهمیت داره بازدهی مسولان
آخرین وضعیت شهرهای سیل زده شمالی
برنامه هفتگی اتاق خبر- اعتصابات سراسری
از تحصن معلمان تا اعتراض دانش آموزان
برنامه هفتگی اتاق خبر- اعتصابات سراسری
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
مرگ دریاچه ها و تالاب ها در ایران
بازسازی سوریه؛ خیز دیگر قدرت‌ها پس از جنگ
خونین‌ترین غائله قرن بیست و یکم؛ جنگ داخلی سوریه تقریبا رو به اتمام است.
بازسازی سوریه؛ خیز دیگر قدرت‌ها پس از جنگ
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
گفتگو با دکتر عمارملکی، استادیار دانشگاه تیلبرگ هلند
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE