خبر فوری

موج سرما در ایران: زیبایی برف سپید، پیچیده در انبوه مشکلات

شبنم شعبانی
چهارشنبه 27 بهمن 1395
  • برف و کولاک شدید در بسیاری از استان‌های کشور مشکلاتی را پدید آورده است.
  • سامانه‌ی بارشی در اوایل هفته از سمت غرب وارد ایران شد و سپس نیمه‌ی شرقی کشور را هم فرا گرفت.
  • بارش برف مدارس و ادارات را در برخی استان‌ها به تعطیلی کشاند.
  • رفت و آمد در کشور چه از مسیرهای زمینی و چه از آسمان با اختلال و دشواری روبه‌رو بوده است.
  • سازمان امداد و نجات ایران می‌گوید بیش از دویست هزار نفر تاکنون از خدمات امدادی برخوردار شده‌اند.


برف و کولاک شدید بار دیگر ایران را سپیدپوش کرده است. موج جدید سرما و سامانه‌ی بارشی که در اوایل هفته از سمت غرب وارد ایران شده رفته رفته نیمه‌ی شرقی کشور را هم فرا گرفته است.

بارش مداوم برف، همراه با وزش باد موجب بروز کولاک در بسیاری از استان‌ها شده و رفت و آمد در مسیرهای مواصلاتی را که هنوز زیر انبوه برف بسته نشده‌اند، با کاهش دید و دشواری تردد مواجه کرده است.

با این که به ویژه استان‌های نیمه‌ی غربی در هفته‌های گذشته هم با بارش برف و سرمای شدید مواجه بودند، اما کاهش دوازده درجه‌ای دما در آذربایجان غربی، شهرها و روستاهای این استان را تا حدودی غافل‌گیر کرده و مدارس را به تعطیلی کشانده.

هرچند دانش‌آموزان آذربایجان غربی در بازماندن از درس و مدرسه تنها نبوده‌اند: در آذربایجان شرقی و اردبیل، مرکزی و آن سوی ایران، خراسان شمالی و بسیاری نقاط دیگر برف مدارس را تعطیل و نیمه‌تعطیل کرده است.

رفت و آمد در کشور چه از مسیرهای زمینی و چه از آسمان با اختلال و دشواری روبه‌رو بوده و فرودگاه‌ها در ارومیه، ساری، سنندج، اصفهان، بجنورد، زنجان و جیرفت به دلیل لغزندگی یا دید کم خلبان‌ها در بوران پروازهایشان را یا لغو کرده‌اند و یا ناگزیر به تاخیر تن درداده‌‌اند.

بارش برف در برخی نقاط تا اندازه‌ای سنگین بوده که درختان تنومند را هم خم شده‌اند و حتی گزارش‌هایی از سقوط و خمیدگی دکل‌های برق هم وجود دارد. آسیب به شبکه‌ی برق‌رسانی موجب قطع شدن برق چندین شهر و روستا در نهاوند، ملایر و بروجرد شده است.

سازمان امداد و نجات ایران می‌گوید، عملیات امدادرسانی در صد و شانزده محور برف‌گیر کشور در جریان است و بیش از دویست هزار نفر، از جمله ده زن باردارتاکنون از خدمات امدادی برخوردار و نزدیک به سه هزار نفر هم نفر اسکان اضطراری داده شده‌اند.

علاوه بر تمام مصائبی که کولاک و برف رقم زده اما دشواری عمده را ساکنان روستاهایی تجربه می‌کنند که در محاصره‌ی برف قرار گرفته‌اند و راه‌های ارتباطی‌شان با بیرون قطع شده است.

عمده‌ترین مورد شاید در زنجان اتفاق افتاده که هفت و پنج روستا در محاصره‌ی انبوه برف قرار گرفتند و امدادرسانی برای گشودن راه‌های ارتباطی این روستاها در جریان است.

برف سنگین بهمن سال ١٣٥٠ که چهار هزار کشته برجای گذاشت

این اما اولین بار نیست که ایران با چنین برف و کولاک سراسری مواجه می‌شود.
چهل و پنج سال پیش دقیقا در چنین روزهایی از بهمن ماه سال ١٣٥٠بوران چنان ایران را دربرگرفت که دست‌کم چهار هزار نفر جان باختند و چند روستا زیر انبوه برف کاملا مدفون شدند. حادثه‌ای که فاجعه‌آمیزترین بوران تاریخ نوین بشر نام گرفت.

حالا نزدیک به نیم قرن پس از این حادثه‌ی مرگبار، شاید امکانات حال حاضر کشور به اندازه‌ای رسیده باشد که جان ساکنان ایران دیگر با بارش برف تا این اندازه به مخاطره نیفتد. 

با این حال تقویت زیرساخت‌ها و پیش‌بینی‌های لازم هم شاید جزئی جدایی‌ناپذیر از مواجهه با چنین بحران‌هایی باشد تا روال زندگی در کشور هم تا این اندازه تحت تاثیر برف مختل نشود.

 

عکس از ایرنا

 

برگزیده

احمدی‌نژاد خطاب به قاسم سلیمانی: شریک در ظلم بزرگ به بقایی نشوید
ادامه جنجال‌های اخیر محمود احمدی نژاد و نزدیکان او
احمدی‌نژاد خطاب به قاسم سلیمانی: شریک در ظلم بزرگ به بقایی نشوید
مطهری: به ما قول داده بودند تا پایان امسال حصر رفع می‌شود
رفع حصر رهبران جنبش سبز؛ از وعده تا عمل
مطهری: به ما قول داده بودند تا پایان امسال حصر رفع می‌شود
سفر ناگهانی وزیر امور خارجه کره شمالی به سوئد
سوئد میان کره شمالی و آمریکا میانجیگری خواهد کرد؟
سفر ناگهانی وزیر امور خارجه کره شمالی به سوئد
افزایش دمای زمین: خطر انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری
افزایش دمای زمین، کاهش گونه‌های گیاهی و جانوری
افزایش دمای زمین: خطر انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE