خبر فوری
بین المللی, ویدئو خبری

«رییس جمهوری یمن جانش در خطر است»

‎
یکشنبه 21 آبان 1396
  • مقامات یمنی می‌گویند منصور هادی در صورت ترک عربستان کشته خواهد شد.
  • این مقامات همچنین ادعای رسانه‌ها مبنی بر بازداشت خانگی هادی در ریاض را رد کردند.
  • هادی و بسیاری از اعضای دولتش از سال ۲۰۱۵ تحت کنترل ریاض هستند.

هشدار یک مقام یمنی در مورد «عبده ربه منصور هادی»، رییس جمهوری یمن: اگرازعربستان سعودی خارج  و به کشور جنگ زده‌اش بازگردد، ترور خواهد شد. 

این مقام رسمی در گفتگو با الجزیره ضمن تکذیب ادعاهای رسانه‌ها مبنی بر در بازداشت خانگی بودن «هادی» ۷۲ ساله در ریاض گفته: پادشاه سعودی نگران جان اوست و نمی‌خواهد که او به «عدن» پایتخت دولت در تبعیدش برگردد. 

«هادی» معاون رییس جمهور مادام‌العمر پیشین یمن؛ «علی عبدالله صالح»، بود.
 بدنبال آشوب‌های از پس بهار عربی در یمن و خروج «صالح» بعد از سی و چهار سال ریاست جمهوری از کشور، به عنوان جانشین او بر مسند قدرت نشست. 

یک‌ سال بعد در یک انتخابات تک نفره رییس جمهور شد. کشور به آشوب بیشتر کشیده و اختلافات، به ویژه از سوی حوثی‌های شیعه که اقلیت ۳۰ تا ۴۰ درصدی کشور را تشکیل می‌دهند همچنان ادامه پیدا کرد. 

دو سال پیش در فاصله کمتر از یک ماه پس از استعفا، او با پشتیبانی عربستان سعودی تا حدودی دوباره بخشی از قدرت را به دست آورد. اما از همان زمان خود و تعداد زیادی از اعضای دولتش در ریاض بسر می‌برند.

 ناتونی اداره کشور آشوب‌زده و خروج او باعث خشم مردم و اتحاد بخش‌های عمده‌ای از دو گروه مخالف یکدیگر یعنی حوثی‌ها و طرفداران «عبدالله صالح» شد. گروه سنی‌هایی که بیش از ۶۰ درصد جمعیت کشور را شامل می‌شوند. 

 از آن تاریخ  براثر حملات هوایی نیروهای ائتلاف متشکل ازعربستان سعودی و امارات متحده عربی علیه این کشور و نیز محاصره زمینی، دریای و هوایی، یمن در بحران غذایی و دارویی بسر می‌برد. در جریان بمباران هوایی نیروهای ائتلاف هزارن نفر از ساکنین کشته یا زخمی و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند. سازمان ملل بارها در مورد بحران انسانی که در یمن در جریان است هشدار داده است.  
خبر تبعید اختیاری «هادی» و فرزندش در عربستان بدنبال رسانه‌ایی شدن حضور اجباری او در ریاض بود. حضوری که حالا داستانی مشابه آن درباره حریری؛ نخست وزیر مستعفی لبنان، هم در جریان و بر پیچیدگی‌ها افزوده است.
پدرخواندگی که سران ریاض به ویژه ولیعهد رفورمیست تازه کار را در راس معمای پیچیده‌ایی قرار می‌دهد که بدنبال جواب چگونگی خروج از بحران یمن است. برزخی که بعد از سال‌ها هزینه بر کشتار مردم آن، به نظر نمی‌رسد هیچ برنده‌ای داشته باشد.

مطالب بیشتر

برگزیده

اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
گفتگو با دکتر عمارملکی، استادیار دانشگاه تیلبرگ هلند
اعتراض های مدنی و واکنش رسانه های داخلی
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری
گفتگوی اختصاصی با موفق‌ترین ایرانی ناسا درباره سیاست و آینده‌ی ایران.
برنامه هفتگی اتاق خبر- گفتگو با فیروز نادری
روسیه در لیبی - سوریه آتی؟
رد چکمه‌های ارتشیان پوتین عمیق‌تر از همیشه در شمال آفریقا!
روسیه در لیبی - سوریه آتی؟
بررسی کاهش صادرات نفت
گفتگو با بهزاد احمدی نیا، خبرنگار حوضه نفت وانرزی
بررسی کاهش صادرات نفت
جمهوری اسلامی؛ قابل اعتماد برای معامله؟
اقدامات مداخله جویانه تهران در جنگ های نیابتی منطقه و توسعه برنامه موشک های بالیستیک
جمهوری اسلامی؛ قابل اعتماد برای معامله؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE