خبر فوری
سیاسی

حملات تروریستی در تهران: ضعف‌های امنیتی و تنش‌های منطقه‌ای

حملات تروریستی در تهران: ضعف‌های امنیتی و تنش‌های منطقه‌ای
‎
شنبه 20 خرداد 1396
  • حملات تهران این باور حکومت را که با حمایت از گروه‌هایی که با داعش می‌جنگند، می‌تواند این گروه را از حمله به ایران بازدارد، تضعیف کرد.
  • این حمله نشان داد که در سیستم امنیتی ایران در مرزها و در داخل ایران نقاط ضعفی وجود دارد.
  • حملات تهران می‌تواند باعث اتخاذ سیاست‌های خشن‌تر منطقه‌ای از سوی ایران شود.

 

خبرگزاری «رویترز» در یک مقاله تحلیلی، به ضعف‌های امنیتی ایران که پس از حملات روز چهارشنبه ۱۷ خرداد آشکارتر شد پرداخته است.
به نوشته رویترز، هنگامی که دولت اسلامی اقلیت مسلمان سنی ایران را در ماه مارس به جنگ مذهبی با حکومت شیعه ایران فراخواند، تعداد کمی از مردم این تهدید را جدی گرفتند. با این حال در مدت سه ماه، شبه نظامیان داعش، در قلب ملت یا مجلس، حباب امنیتی را شکستند و دست کم ۱۷ نفرا را کشتند.
حملات این هفته در مجلس و در آرامگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی، آیت الله خمینی کاستی‌ها را در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که قرار بود حافظ انقلاب ایران باشد، برملا کرد.
این حملات این باور حکومت ایران را که با حمایت از گروه‌هایی که با دولت اسلامی در سراسر خاور میانه می‌جنگند، می تواند این گروه سنی مذهب شبه نظامی را از حمله به ایران بازدارد، تضعیف کرد.
مقامات ایران می گویند ایران استراتژی خود را که شامل فرستادن نیروی نظامی برای مبارزه با دولت اسلامی در سوریه و عراق در کنار گروه‌های شبه نظامی شیعه است، ادامه خواهند داد.
آیت الله خامنه‌ای و سپاه، عربستان سعودی را به خاطر این حملات سرزنش می‌کنند و تنش میان دو کشور که به دنبال نفوذ بیشتر در منطقه بحران زده خاورمیانه هستند، بیشتر شده است. ریاض اتهامات ایران را نمی‌پذیرد و ایران را از جمله کشورهایی به شمار می‌آورد که از تروریسم حمایت می‌کنند.
کشتار روز چهارشنبه در تهران به اندازه حملات گروه داعش در کشورهای اروپایی که از سوی جهادیون متولد همان کشورها صورت گرفت، شوکه آور بود. حالا ایرانی‌ها از این نگرانند که چه تعداد دیگر از هم‌میهنان‌شان نقشه‌های مشابهی را در سردارند.
یکی از مقامات ارشد ایرانی به رویترز گفته که دولت اسلامی شبکه‌ای از حامیان خود در ایران تدارک دیده و انگیزه این افراد هم سیاسی و اقتصادی و هم برآمده از اعتقادات تندروانه سنیان درباره شیعیان است.
به گفته او، عقاید افراطی سنی در ایران مثل کشورهای دیگر در حال گسترش است اما تمام جوانانی که به این گروه‌ها می‌پیوندند، لزوما مذهبی نیستند. اما داعش به خوبی از مشکلاتی که در ایران و در ارتباط با سنیان وجود دارد آگاه است و از آن استفاده می‌کند.
اغلب سنی‌های ایران که ۱۰ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند با داعش مخالفند اما برخی از جوانان سنی سیاست‌های حکومت ایران را در قبال سنی‌ها چه در داخل ایران و چه در خارج ایران در کشورهای عراق و سوریه، خشونت بار و تبعیض‌آمیز می‌بینند و به همین دلیل به سمت گروه‌های جهادی کشیده می‌شوند.
ایران تلاش می کند که از گسترش رادیکالیسم در مناطق سنی‌نشین که اغلب از نظر اقتصادی عقب نگه داشته شده‌اند، جلوگیری کند. مقامات ایران گفته اند که از سال ۲۰۱۶ جلوی پیوستن ۱۵۰۰ جوان ایرانی به داعش را گرفته‌اند.
از طرفی، استان سیستان و بلوچستان که با پاکستان و افغانستان مرزهای مشترک دارد، محل زندگی اقلیت بلوچ است که از دیرباز محل تاخت وتاز جنگجویان سنی بوده است.
دو گروه سنی جیش العدل و جنداالله بیش از یک دهه است که با سپاه پاسداران می‌جنگند. این نبردها اغلب در مناطق دوردست اتفاق می‌افتد اما برخی می گویند که کشیده شدن درگیری‌ها به تهران اجتناب ناپذیر است. علی واعظ، کارشناس  مسایل ایران می‌گوید: «این که این حمله روی داده تعجب انگیز نیست، اما این حمله یک زنگ هشدار برای نیروهای امنیتی ایران بود. چون جهادیون از آسیب پذیری‌های ایران استفاده خواهند کرد.»
سپاه پاسداران از زمان تاسیسش پس از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ به عنوان قوی‌ترین نیروی امنیتی ایران در داخل و خارج عمل کرده که شبکه‌ پیچید‌ه امنیتی دارد. سپاه گفته که انتقام حمله تهران را خواهد گرفت اما یک مقام ارشد امنیتی گفته که این کار آسان نخواهد بود: «این حمله نشان داد که در سیستم امنیتی ایران در مرزها و در داخل ایران نقاط ضعفی وجود دارد.»
این مقام امنیتی که نمی‌خواهد نامی از او برده شود، گفته «بسیاری از حمله‌هایی که داعش برنامه‌ریزی کرده بود از سوی ما عقیم ماند و بسیاری از تروریست‌ها دستگیر شدند. نیروهای ما هشیار بودند.»
شورشیان سوری و نیروهای عراقی در حال نزدیک‌تر شدن به قلمرو دولت اسلامی در این کشورها هستند و این مقام امنیتی ایرانی می‌گوید که با ضعیف شدن داعش در سوریه و عراق، این گروه تلاش کرده با حمله به تهران شکست خود را بپوشاند: «آنها ایران را عامل شکست‌های خود می‌دانند و ایران هم نبرد خود با تروریسم را انکار نمی‌کند.»
صحبت کردن از وجود خلاءهای امنیتی در ایران یک تابو است. با این حال بهنام بن طالبلو، تحلیلگر موسسه دفاع از دموکراسی‌ها در واشنگتن این نظر را که سوریه و عراق می‌توانند در صف اول دفاع موثر از ایران بایستند نقد می‌کند: «مقامات ایران برای مدتی طولانی از فعالیت‌های نظامی ایران در عراق و سوریه دفاع کرده‌اند و آن را در راستای امنیت کشور معرفی کرده‌اند. اما حمله روز چهارشنبه نشان داد که این ادعا واهی است.»
یک مقام ارشد دیگر ایرانی که او هم خواسته نامش برده نشود، گفته است که این حمله می‌تواند باعث جلوتر رفتن ایران و اتخاذ سیاست‌های خشن‌تر منطقه‌ای شود.
صنم وکیل، استاد موسسه چتهم هاوس در مطالعات خاورمیانه و شمال آفریقا، احتمال هرگونه کاهش تنش میان ایران و عربستان را از سمت ایران رد می‌کند: «اگر انتظار تغییر در سیاست منطقه‌ای ایران و عقب نشینی آن را به هر نحو داشته باشیم، باید گفت که این اتفاق نمی افتد.»
حسن روحانی که دوباره به عنوان رییس جمهوری ایران انتخاب شده است، گفته که حمله تروریستی به تهران، ایران را متحدتر خواهد کرد اما تحلیگران معتقدند که تنش‌های داخلی بین روحانی که یک عملگراست با رقبای او را در میان روحانیون تندرو و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دنبال این حمله تشدید می‌شود.
تندروها همواره روحانی را به خاطر تلاش برای گسترش روابطش با جهان مورد انتقاد قرار می‌دهند. می‌توان گفت روحانی به طور کلی در مقابل تندروهایی که از طریق نیروی قدس سپاه که در عراق و سوریه می‌جنگد و از متحدان شیعه ایران حمایت می‌کند باخته است.
به نظر منتقدان گروه‌های تندرو در ایران، اقدامات سپاه قدس، سنی‌های ایران را به سمت گروه‌های شبه نظامی سوق می‌دهد.

 

 

مطالب بیشتر

برگزیده

ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
بازداشت‌های شب گذشته در سکوت کامل خبری اتفاق افتاد
ابهام در وضعیت کارگران گروه ملی فولاد اهواز
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
گفتگوی اتاق‌خبر با دکتر مجید محمدی، تحلیل‌گر سیاسی
ائتلاف السائرون و فتح در عراق
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
روز جهانی مقابله با کار کودکان
آمار کودکان کار در ایران چه قدر است؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
کارشناسان «زبان بدن» از رفتار دونالد ترامپ و کیم‌جونگ اون در دیدار تاریخی امروز چه برداشتی دارند؟
زبان بدن دونالد ترامپ و کیم جونگ اون
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟
«به‌دنبال تشدید بحران آب ایران، ۵۰ میلیون نفر ناگزیر به ترک محل اقامت خود می‌شوند»
آیا ادعای بحران آب ۹۶ درصدی ایران حقیقت دارد؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE