خبر فوری
سیاسی

شهرام امیری، پژوهشگر اتمی، اعدام شد

شهرام امیری، پژوهشگر اتمی، اعدام شد
پوریا زراعتی
شنبه 16 مرداد 1395
 • شهرام امیری، پژوهشگر اتمی ایران اعدام شد.
 • امیری در سال هشتاد و هشت در سفر حج عمره ناپدید شد.
 • مدتی بعد اعلام شد که او در عربستان ربوده و به آمریکا منتقل شده است.
 • گفته می‌شد امیری اطلاعات مهمی درباره برنامه اتمی ایران داشت؛ موضوعی که مقامات امریکایی آن را رد کردند.
 • آمریکایی‌ها گفتند امیری به ایالات متحده پناهنده شده است.
 • شهرام امیری پس از مدتی به دفتر حفاظت منافع ایران رفت و دو روز بعد به تهران منتقل شد.
 • او مورد استقبال مقامات قرار گرفت اما سپس بازداشت شد.
 • در نهایتٰ شهرام امیری به اتهام ارتباط با دولت‌های متخاصم به ده سال حبس محکوم شد.
 • خانواده امیری این خبر را در گفتگو با اتاق خبر تائید کرده‌اند.
 • قوه قضاییه هنوز خبر را اعلام و تائید نکرده است.
 • مشخص نیست امیری که حکم حبس و سپس تبعید خود را سپری می‌کرد، به چه دلیل ناگهان اعدام شده است.

 

شهرام امیری، پژوهشگر اتمی ایرانی که از عربستان به آمریکا رفته بود و سپس به ایران بازگشت، صبح روز چهارشنبه، ۱۳ مردادماه، ساعت ۴ بامداد اعدام شد. خانواده امیری در گفتگو با اتاق خبر من و تو این خبر را تائید کرده‌اند.

واکنش مشخصی تاکنون از سوی مقامات قضایی علیه این دانشمند اتمی منتشر نشده است.

شهرام امیری، پژوهشگر و متخصص رادیو ایزوتوپ‌های پزشکی در دانشگاه صنعتی «مالک اشتر» وابسته به نیروهای نظامی ایران بود. او در سفر حج در خرداد ۱۳۸۸ در عربستان ناپدید شد و نزدیک به یک سال بعد، در ۲۲ تیر ۱۳۸۹ به دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن رفت و دو روز بعد به ایران بازگشت. در این مدت، چندین ویدئو با سخنان متناقض از او منتشر شده بود از جمله این‌که توسط مقامات سازمان سیا در عربستان ربوده و به آمریکا منتقل شده بود.

ویدئوی دیگری از او منتشر شد که گفته بود برای زندگی و تحصیل به آمریکا مهاجرت کرده و در آن‌جا پناهنده شده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وقت وزارت خارجه ایران در واکنش اعلام کرده بود امیری را عربستان به امریکا تحویل داده؛ مقامات آمریکا همان زمان گفتند این شهروند ایرانی در ایالات متحده پناهنده شده است.

مدتی پس از بازگشت شهرام امیری به ایران، یک مقام آگاه به خبرگزاری فارس گفته بود اين يك جنگ اطلاعاتی بين سازمان اطلاعات مركزي آمريكا و ایران بود كه طراحی و مديريت آن توسط ايران انجام شد.

این مقام آگاه در ادامه افزوده بود: «ما در هدف‌گذاری خود به دنبال اين بوديم كه از درون سازمان اطلاعات مركزی آمريكا اطلاعات خوبي را بدست بياوريم و در مقطعی كه آقای شهرام اميری در آمريكا بود، توانستيم ارتباطي را با وی در اواخر سال ۸۸ برقرار كنيم و اطلاعات بسيار ارزشمندی از اين طريق به دست آمد و در عين حال ايشان مديريت و راهنمايي نيز شدند. به دليل آنكه اطلاعات شهرام اميري به خاطر فشردگي زماني و ملاحظات خاص از طريق ارتباط از راه دور قابل دريافت نبود، در بازگشت به ميهن اسلامي اين اطلاعات منتقل شد و دستگاههاي اطلاعاتي جمهوري اسلامی ايران هم اكنون جزئيات ارزشمندی از سازمان اطلاعات مركزي آمريكا در اختيار دارند كه پيروزی بسيار بزرگی است.»

پس از آن، اخباری منتشر شد که شهرام امیری در طول مدت اقامت‌اش در ایالات متحده برخی اطلاعات مربوط به پرونده اتمی ایران را به مقامات آمریکا ارائه داده است؛ اطلاعاتی که برای واشنگتن چندان ارزشمند هم نبودند.

امیری در بازگشت به ایران مورد استقبال مقامات از جمله حسن قشقاوی قرار گرفت اما مدتی پس از ورود به ایران دستگیر و بازداشت شد. 

مقامات ایران در ابتدا این اخبار را تکذیب می‌کردند. چندی بعد، سعید جلیلی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی در گفتگو با مجلی آلمانی «اشپیگل»، آن‌را تائید کرد و گفت: «او در جریان یک سفر خارجی ربوده شده و یک سال را خارج از مرزهای ایران گذرانده بعد او برگشت و حالا ما داریم از او تحقیق می‌کنیم که چه اتفاقی برایش افتاده است.»

شهرام امیری در نهایت به اتهام «تماس و برقراری ارتباط مجرمانه با کشورهای متخاصم و اقدام علیه امنیت ملی و در اختیار گذاردن اطلاعات طبقه بندی شده به دشمن»، به ده سال حبس و پنج سال تبعید به خاش محکوم شد؛ اتهامی که ادعای مقامات جمهوری اسلامی درباره این‌که امیری با هماهنگی آنها در سیا نفوذ کرده بود را رد می‌کرد.

هنوز مشخص نیست به چه علت این پژوهشگر ایرانی که بر اساس رای دادگاه به حبس و تبعید محکوم شده بود، اعدام شده است. مادر شهرام امیری درگفتگو با اتاق خبر گفت چند روز پیش برای ملاقات با شهرام با آنها تماس گرفتند، زمانی که خانواده برای ملاقات از کرمانشاه به تهران رفتند، مطابق معمول با چشم بسته و وَن به منزل محل نگهداری فرزندش منتقل نشدند و به «یک پادگان» رفتند. منظور مادر شهرام امیری احتمالا زندان اوین یا رجایی‌شهر کرج است. خانم امیری می‌گوید در زمان ملاقات، این شهرام بود که به او گفت دیدارشان، «ملاقات آخر» است و او قرار است اعدام شود؛ موضوعی که خانواده را شوک زده کرد.

جسد شهرام امیری پس از اعدام به کرمانشاه منتقل و دفن شد.

مقامات جمهوری اسلامی هنوز این خبر را رسما اعلامٰ و تائید نکرده‌اند. اتاق خبر من و تو در تلاش است در گفتگو با مقامات قوه قضاییه واکنش آنها نسبت به این خبر را جویا شود. تاکنون، هیچ یک از مراجع رسمی پاسخگوی ما نبوده‌اند.

مطالب بیشتر

برگزیده

تجمع اعتراضی ایرانیان در سوئد
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در دیدار با جمعی از ایرانیان سوئد از ایستادگی و مقاومت گفته است
تجمع اعتراضی ایرانیان در سوئد
مهره‌ی سوخته نظام یا جنگ بر سر قدرت؟
از ساخت سریال‌ تا تخریب مقامات عالی‌رتبه در صدا و سیمای ملی
مهره‌ی سوخته نظام یا جنگ بر سر قدرت؟
اعتصاب غذای بازداشت شدگان بیانیه گروه چهارده
گفتگوی با مادر فاطمه و محمد حسین سپهری و خواهر پوران ناظمی
اعتصاب غذای بازداشت شدگان بیانیه گروه چهارده
جدال مردان بر سر ورزشگاه رفتن زنان
شش دختر جوان به دلیل تلاش برای ورود به استادیوم بازداشت و به زندان قرچک منتقل شدند.
جدال مردان بر سر ورزشگاه رفتن زنان
سوریه: کلاس آموزشی سپاه پاسداران؟
تجربه‌‌ای که سپاه برای گسترش ایدئولوژی جمهوری اسلامی در درون و بیرون مرزهای کشور از آن بهره می‌برد
سوریه: کلاس آموزشی سپاه پاسداران؟

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE