خبر فوری
بین المللی

روی کار آمدن ترامپ و برگزیت: عصر عدم قطعیت سیاسی در جهان

روی کار آمدن ترامپ و برگزیت: عصر عدم قطعیت سیاسی در جهان
شبنم شعبانی
شنبه 9 بهمن 1395

تنها یک هفته از حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید می‌گذرد. دونالد ترامپی که با وعده‌های جنجالی در دوران مبارزات انتخاباتی خود بسیاری را شگفت‌زده کرد، به رغم خوش‌بینی ناظران که ترامپ در قامت ریاست جمهوری با ترامپ دوران مبارزات انتخاباتی متفاوت خواهد بود، همچنان بی‌مهابا در عرصه‌ی سیاسی پیش می‌رود و با هر امضاء خود پای هر سند جدید، تقریباً ولوله‌ای در گوشه‌ای از ایالات متحده و همچنین جهان برپا می‌کند: تصمیم به برپایی دیوار میان آمریکا و مکزیک، بیرون آوردن آمریکا از پیمان تجاری اقیانوس آرام، قطع بودجه‌ی فدرال مراکز سقط جنین، تصمیم برای معلق کردن ورود پناه‌جویان به خاک آمریکا و اتخاذ تصمیمات سختگیرانه در صدور ویزا برای شهروندان چند کشور مسلمان. 

تصمیمات ترامپ در هفته‌ی نخست کاری اما اولین خاکسترهای برخاسته از آتش‌فشانی تعبیر شده است که ممکن است توفنده فوران کند و بسیاری را در آنی به زیر کشد.

علاوه بر امضاءهای سرنوشت‌ساز ترامپ در هفته‌ی نخست، صحبت‌های او درباره‌ی احتمال لغو تحریم‌های روسیه که به دلیل الحاق غیرقانونی کریمه به خاک خود، علیه این کشور وضع شده‌اند، برای بسیاری از رهبران اروپایی غیرقابل قبول می‌نماید.

مهم‌تر از زمزمه‌های ترامپ در تعریف نوع جدیدی از رابطه میان ایالات متحده و روسیه اما شاید سخنان او درباره‌ی بیرون آوردن ایالات متحده از پیمان ناتو، یکی از اضطراب‌آورترین سخنان او برای کشورهای متحد پیمان آتلانتیک شمالی باشد: بزرگ‌ترین پیمان نظامی حال حاضر جهان که شاید بدون حضور احتمالی ایالات متحده در هویتش تغییری بنیادین رخ دهد.

هرچند ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا که در یک هفتگی روی کار آمدن ترامپ، نخستین مهمان او در کاخ سفید بود در واشنگتن به جهان اطمینان خاطر داد که درباره‌ی پیمان ناتو با دونالد ترامپ گفت‌وگو کرده و رییس جمهوری آمریکا «صد درصد» موافق ادامه‌ی حضور این کشور در پیمان آتلانتیک شمالی است.

زمزمه‌ها هرچند کوچک و غیرجدی درباره‌ی دست زدن به ترکیب ناتو اما زمانی که در کنار تصمیم اخیر اتحادیه‌ی اروپا بر تاسیس یک ارتش واحد اروپایی، شنیده شود، شاید بیش از همه بریتانیا را دل‌نگران آینده‌ی خود و تامین امنیت پادشاهی متحد کند.

بریتانیا که خود با رفراندوم نیمه‌ی سال ٢٠١٦ که نتیجه‌ی آن اعلام قصد جدایی از اتحادیه‌ی اروپا بود، شرایط را در این اتحادیه و بریتانیا مه‌آلود و ناروشن کرده، همواره از مخالفان سرسخت تاسیس این ارتش اروپایی بوده است.

صحبت‌های ترامپ درباره‌ی ناتو اما رهبران بریتانیا را که گرفتار یکی از دشوارترین بزنگاه‌های سیاسی خود در دهه‌های اخیر هستند، غافل‌گیر کرد: با تضعیف ناتو در صورت خروج احتمالی آمریکا از آن و نپیوستن بریتانیا به ارتش واحد اروپایی در صورت تاسیس، این پادشاهی متحد است که شاید از نظر در دست داشتن هم‌پیمانان نظامی به شکل هراس‌انگیزی تضعیف خواهد شد. شاید بی‌جهت نبود که تیم ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا تلاش وافری کرد تا اولین مهمان ترامپ در نخستین روزهای کار او باشد و بتواند پیش از تصمیمی ناگهانی با تبعات فاجعه‌بار برای بریتانیا، در رایزنی با ترامپ او را از ایجاد رستاخیز در ناتو زنهار دهد. مساله‌ای که دست‌کم تا این لحظه به نظر می‌رسد، ترزا می در آن به موفقیت دست یافته و دستاورد مهم سفر او به واشینگتن به شمار می‌آید.

با این حال نمایش رهبران بریتانیا و آمریکا در یک قاب شاید نماد تام و تمامی باشد از سرنوشت‌سازان جهان در سال‌های آینده؛ دو کشوری که تحولات سیاسی در آن‌ها عدم قطعیت سیاسی و به دنبال آن اقتصادی را در جهان رقم زده.

آن گونه که «نیکلاس بلوم»، استاد اقتصاد دانشگاه استنفورد به «اشپیگل» گفته است، عدم قطعیت سیاسی [Political Uncertainty] در جهان بر اثر روی کار آمدن ترامپ و پرونده‌ی برگزیت، دو برابر بیش از زمانی است که این دو فاکتور در جهان وجود خارجی نداشتند. این اقتصاددان هشدار داده که بر عدم قطعیت و ناپایداری سیاسی در جهان به اندازه‌ای افزوده شده که شرایط جهان از این نظر مشابه اوایل قرن بیستم شده است.

تغییراتی که امضاءهای بی‌مهابای ترامپ و اثرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌تواند بر جای بگذارد، علاوه بر ایجاد تغییر در صحنه‌ی سیاسی جهان می‌‌تواند بر عرصه‌های دیگر نظیر سطح بهداشت در جهان اثر بگذارد: چنان که تصمیم ترامپ برای حذف بودجه‌ی خارجی مراکز سقط جنین می‌تواند، امنیت بهداشتی زنان را در بسیاری از کشورها به مخاطره اندازد. هرچند که سیاست‌مدران هلندی که همدلی قابل توجه جهانی دریافت کرده‌اند، تاکید کرده‌اند با ایجاد صندوقی بودجه‌ای را مشابه آن چه از سوی ایالات متحده قطع شده، تامین خواهند کرد تا زنان برای سقط جنین در تگنا نمانند.

با این حال روشن نیست که رویارو با هر یک از اثرات تبعات تصمیمات ترامپ و خروج بریتانیا بتوان اجماعی جهانی برای مقابله و ایجاد بالانس پدید آورد.

از سوی دیگر بسیاری هم نگران بیرون آمدن غول خفته‌ی روسیه از چراغ هستند که در هنگامه‌ی بی‌ثباتی سیاسی در جهان، آهسته آهسته بیرون آید: چنان که قدرت‌نمایی روسیه در ماه‌های اخیر در خاورمیانه و به ویژه عرصه‌ی نبرد سوریه، به نوعی نخستین گام‌ها از این دست تعبیر شده‌اند.

شاید مهم‌ترین تاثیر اما متوجه‌ اتحادیه اروپا باشد که خود با بحران‌های داخلی به ویژه اقتصادی و امنیتی دست و پنجه نرم می‌کند و حال باید دید رهبران آن چه اندازه هوش و نبوغ سیاسی برای گذر دادن این اتحادیه از یکی از سخت‌ترین بزنگاه‌های تاریخ خود دارند.

مطالب بیشتر

برگزیده

برجام بدون آمریکا: خروج شرکت های اروپایی ادامه دارد
به نظر می رسد، بهای گران این سیاست گذاری های نادرست و جولان دهی های منطقه ای را مردم می پردازند
برجام بدون آمریکا: خروج شرکت های اروپایی ادامه دارد
زیباکلام: بازنشستگی‌ام احتمالا به‌خاطر صحبت‌هایم درباره علوم انسانی اسلامی بوده
علوم انسانی اسلامی یک وهم است. که از ما خواسته اسراییل را نابود کنیم که خود را مسوول می‌دانیم؟ و ...
زیباکلام: بازنشستگی‌ام احتمالا به‌خاطر صحبت‌هایم درباره علوم انسانی اسلامی بوده
برنامه هفتگی اتاق خبر - بیست و یکم اردی‌بهشت
صحبت‌های شاهزاده رضا پهلوی درباره وضعیت کنونی ایران
برنامه هفتگی اتاق خبر - بیست و یکم اردی‌بهشت

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE