خبر فوری
سیاسی

«بعضی مساجد روابطی بودجه یک میلیاردی از شهرداری می‌گیرند»

«بعضی مساجد روابطی بودجه یک میلیاردی از شهرداری می‌گیرند»
من و تو
سه شنبه 26 بهمن 1395
  • یکی از اعضای شورای شهر از فساد مالی در زمینه مسجدسازی خبر داده است.
  • سالاری، می‌گوید چرا ۵۰۰ میلیون تومان برای یک مسجد اختصاص می‌یابد، درحالیکه با این بودجه ۱۰ مسجد ساخته می‌شود.
  • عضو شورای شهر تهران: بودجه آتش‌نشانی از مساجد، تکایا و حسینیه‌ها کمتر است.

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران می‌گوید: بودجه آتش‌نشانی از مساجد و حسینیه‌ها کمتر است و برخی مساجد و حسینه‌ها براساس برخی روابط بودجه ۵۰۰ تا یک میلیاردی از شهرداری تهران گرفته‌اند.

به گزارش ایلنا جلسه امروز بررسی لایحه بودجه سال ۹۶ شهرداری تهران با انتقاد محمدسالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران از ناعادلانه بودن توزیع اعتبار و بودجه میان مساجد و حسینیه همراه بود.

او ضمن بیان اینکه موافق کمک به مساجد است، این سوال را طرح کرد که چرا ۵۰۰ میلیون تومان باید به یک مسجد اختصاص داده شود، در حالیکه با همین بودجه می‌توان ۱۰ مسجد ساخت.

سالاری تاکید کرد اعضای شورای شهر باید بدانند که بودجه شهرداری به کجا و چگونه اختصاص می‌یابد.

عبدالمقیم ناصحی، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر خطاب به سالاری گفت که ۱۴۰۰ میلیارد تومان بودجه فرهنگی و اجتماعی است و علیرضا دبیر ۵۰ درصد کمک‌هایی که برای مساجد درخواست کرده بودند را کم کرده.

او گفته، اگر سالاری هم بخواهد از بقیه اعتبارات کم کند، باید در مساجد را ببندند.

طبق اعلام ناصحی، اکنون در منطقه ۱۳ مسجدی در حال ریزش است که نیاز به بودجه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیونی دارد.

با این وجود رئيس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تاکید کرده که بودجه آتش‌نشانی مناطق تهران از مساجد، تکایا و حسینیه‌ها کمتر است و برخی مناطق برای نگهداری مساجد و حسینیه‌ها از شورای شهر مبالغی حدود ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان درخواست می‌کنند.

سالاری اضافه کرد که مخالفتی با مسجد‌سازی یا توسعه و تجهیز مساجد وجود ندارد و بحث بر سر توزیع عادلانه اعتبار و بودجه میان مساجد و حسینیه‌هاست، چرا که بررسی‌ها نشان داده، «برخی از مساجد و حسینیه‌ها به تنهایی و براساس برخی روابط موجود ۵۰۰ میلیون یا یک میلیارد تومان بودجه از شهرداری گرفته‌اند.»

او گفته، فقط برای مداحان منطقه یک تهران، ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار اختصاص داده شده، در حالی‌که ۱۰ مسجد برای تعمیر و نگهداری نیاز مبرم و اساسی به ۱۰ میلیون تومان دارند.

این عضو شورای شهر تهران گفت: «به یک مسجد ۵۰۰ میلیون می‌دهند و به مسجد دیگر اعتباری تعلق نمی‌گیرد.»

مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران نیز در پاسخ به انتقادات سالاری گفت که هر مسجدی نیاز به یک مقدار اعتبار دارد، برخی مساجد ۳۶ میلیارد هزینه کرده‌اند ولی ۱۰ میلیار دیگر نیز نیاز دارند و اگر به مساجدی میلیاردی کمک می‌شود برای موارد این چنینی بوده.

سالاری با بیان اینکه همه اعضای شورای شهر با ردیف بودجه مساجد موافقت دارند، تاکید کرد که «حرف‌های من را تحریف نکنید که مخالف مسجدسازی هستم».

مرتضی طلایی، نائب رییس شورای شهر تهران هم در واکنش به این انتقادات گفت که در بحث مساجد از مصوبات شورا عقب هستیم و در مساجدی بیشتر هزینه شده که قرار بوده نقش محلی و منطقه‌ای ایفا کنند.

او اضافه کرد که در منطقه ۲۲ مسجد جامع «حضرت ولیعصر» قرار است ساخته شود و نباید گفت که به طور مثال چرا ۳۰ میلیارد تومان بودجه اختصاص یافته، چون مسجد نقش محله‌ای و منطقه‌ای دارد.

اسمائیل دوستی، عضو شورای شهر گفته چرا امسال بودجه ساخت مساجد ۱۳ درصد کاهش یافته و در شهرک غرب پشت قرارگاه خاتم، ۲۰ سال است که مردم زیرچادر نماز می‌خوانند؟ ۱۴۰۰ میلیارد تومان بودجه فرهنگی و اجتماعی است، اما ۵ درصدش هم مربوط به مساجد نیست.

احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران، هم اعتبارات اختصاص یافته به برخی مساجد را در جهت موضوعات خدمات شهری دانسته و گفته که شورا برای جلوگیری از ساخت مساجد گران قیمت، مساجد محلی را تصویب کرده و اعتبارات برای اینگونه مساجد است.

او پیشنهاد کرد که برای مساجد تاریخی، ردیفی در قالب مرمت آثار تاریخی و میراثی شهر تهران می توان در نظر گرفت.

 

مطالب بیشتر

برگزیده

برجام بدون آمریکا: خروج شرکت های اروپایی ادامه دارد
به نظر می رسد، بهای گران این سیاست گذاری های نادرست و جولان دهی های منطقه ای را مردم می پردازند
برجام بدون آمریکا: خروج شرکت های اروپایی ادامه دارد
زیباکلام: بازنشستگی‌ام احتمالا به‌خاطر صحبت‌هایم درباره علوم انسانی اسلامی بوده
علوم انسانی اسلامی یک وهم است. که از ما خواسته اسراییل را نابود کنیم که خود را مسوول می‌دانیم؟ و ...
زیباکلام: بازنشستگی‌ام احتمالا به‌خاطر صحبت‌هایم درباره علوم انسانی اسلامی بوده
برنامه هفتگی اتاق خبر - بیست و یکم اردی‌بهشت
صحبت‌های شاهزاده رضا پهلوی درباره وضعیت کنونی ایران
برنامه هفتگی اتاق خبر - بیست و یکم اردی‌بهشت

من و تو در شبکه های اجتماعی

پربیننده‌ترین‌ها

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE