خبر فوری

گورستان و کلیسای هفتوان

گزارش خود را آپلود کنید
تایید نشده
ساخته شده در: سه شنبه 30 مهر 1392
شهر: سلماس
گورستان: تا حدود ۱۰ سال پیش هم نمی‌شد داخل گورستان مسیحی‌ها رو به آسانی دید چون درش همیشه قفل بود و دیوارهای اطرافشم سالم. اما الان همسایه‌های گورستان فاضلابشون رو به طرف کلیسا هدایت کردن و در کلیسا هم که همیشه بازه. خیلی وقتها هم به قصد پیدا کردن عتیقه اهالی محل این گورها رو می‌کنند.

 کلیسای هفتوان: یکی از آثار تاریخی ایران محسوب میشه. یکی از مسیحی‌هایی که قبلا توی روستای هفتوان زندگی می‌کرد می‌گفت: حدود ۸۰۰ سال قدمت این کلیساست اما تاریخ رسمی‌ای که دولت ایران برای کلیسا ثبت کرده حدود ۴۰۰ سال هستش. تا قبل از دولت احمدی‌نژاد کلیسا رسیدگی خیلی خوبی داشت. داخل کلیسا باغ سیب داشت هیچ کس با محدوده کلیسا کاری نداشت اما با آمدن احمدی نژاد اعتیاد و بیکاری بیشتر شد که اکثر این بیکاران به پیدا کردن عتیقه رو آوردن. همیشه شبا دیر وقت در اطراف کلیسا نگهبان داشت و داخل کلیسا عده‌ای مشغول کندن بودن چون بعضیها میگن در زیر کلیسا چندین تن گنج وجود داره و هیج وقت هم چیزی پیدا نکردن.

 کلیسا تا ۲۰ سال پیش ناقوس طلا داشت و یکشنبه‌ها به صدا در میومد و همون موقع به سرقت رفت. میگن ناقوس توی موزه استانبول ترکیه هستش. دو سال پیش میگفتن روی صلیب کلیسا الماس وجود داره که یک روز صبح بیدار شدیم دیدیم شبانه نردبان گذاشتن و صلیب رو آوردن پایین. چندین ساله کلیسا رسیدگی نداره. رو پشت بام کلیسا علف سبز شده و متاسفانه دیوار کلیسا با هر بارندگی٬ حسابی نم می‌کشه.

نظر دهید

شبکه تلویزیونی مرجان. کلیه حقوق محفوظ می باشد © Website Development by AVAMAE